website statistics

Byvandring i Brumunddal, del 2

Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.

Vi startet ved stabburet på Buttekvern hvor Francis fortalte om Brumunddal - hvor Gammelgata kun var eneste vei ned til Mjøsa – først i 1917 ble nygata anlagt. Det var ikke asfalt, men kun grus og hestmøkk. Andre hovedgate var Kongevegen til Trondheim – Den kom fra Furnes/Bjørke og kom ned i Kolobakken mot Brugata. Strekningen fra Bjørke til Fangeberget var en dagsreise. Ny vei kom i 1896 (furnesveien) - som fikk navn Riksvei 50.

I 1913 Kom kongen for å overvære hopprenn i Frambakken. Han ble påspandert lunsj på Framheim – som da var ny. Det var før Nygata ble bygd, så kongen måtte gå på smale planker/sti.

På 1930-tallet økte trafikken betydelig. I 1937 var det asfalt fra Hamar til Pellerviken. Kolloen hadde stor butikk i krysset – hvor den første telefonsentral også ble etablert i 1889. I starten var det kun 13 abonnenter.

Så gikk turen ned til Melkebaren, og Per fortalte om historien om dette bygget. Her var det ulike butikker, lensmannskontor og ikke minst meieriutsalg. I annen etasje var det meieriet som stod for driften, og der skulle det serveres rømmegrøt hver dag – pluss annen mat.

Videre ned til Mølla hvor Francis fortalte om gamle mølla – som stampemølle - og Brumunddal Hotel som tidligere var en skysstasjon som skulle huse alle typer folk – både tatere, omstreifere og andre vanlige reisende. Bak mølla stod et mørkt hus med gitter foran vinduene, det var en arrest som de kalte Rovstua.

Så gikk vi videre til huset til Sandbakken i gågata hvor Per fortalte dets historie. Huset ble satt opp i 1922 etter at bygget ble flyttet fra Gåskvern. Familien Sandbakken bodde i store deler huset. De startet busstransport, bilverksted og bensinstasjon. I 1 etasje har det vært mange ulike forretninger – både bokhandel, frisør, blomster, forsikring, og flere andre typer næring.

Klubben avsluttet byvandringen med kaffe inne på Buttekvern.


Referat ved John Petter Helset





 
Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

20. oktober 2025

Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

Brumunddølene Ragnhild og Olai Myklebust ble i møtet 20. oktober tildelt Paul Harris Fellowship.

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

13. oktober 2025

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.

Dugnad for Ringsakeroperaen

10. oktober 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.

Byvandring i Brumunddal, del 2

6. oktober 2025

Byvandring i Brumunddal, del 2

Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.

Senior Egoforedrag v/Peter Olstad

29. september 2025

Senior Egoforedrag v/Peter Olstad

Peter fortalte om et langt og innholdsrikt liv.

Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker

22. september 2025

Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker

Avdelingsdirektør Hans Petter Emilsen ga oss en oversikt over arbeidsmarkedet nasjonalt i Innlandet og i Ringsaker.

Verdensdagen for forebygging av selvmord

10. september 2025

Verdensdagen for forebygging av selvmord

Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

8. september 2025

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

25. august 2025

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

18. august 2025

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.