Byvandring i Brumunddal, del 2
Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.
Vi startet ved stabburet på Buttekvern hvor Francis fortalte om Brumunddal - hvor Gammelgata kun var eneste vei ned til Mjøsa – først i 1917 ble nygata anlagt. Det var ikke asfalt, men kun grus og hestmøkk. Andre hovedgate var Kongevegen til Trondheim – Den kom fra Furnes/Bjørke og kom ned i Kolobakken mot Brugata. Strekningen fra Bjørke til Fangeberget var en dagsreise. Ny vei kom i 1896 (furnesveien) - som fikk navn Riksvei 50.
I 1913 Kom kongen for å overvære hopprenn i Frambakken. Han ble påspandert lunsj på Framheim – som da var ny. Det var før Nygata ble bygd, så kongen måtte gå på smale planker/sti.
På 1930-tallet økte trafikken betydelig. I 1937 var det asfalt fra Hamar til Pellerviken. Kolloen hadde stor butikk i krysset – hvor den første telefonsentral også ble etablert i 1889. I starten var det kun 13 abonnenter.
Så gikk turen ned til Melkebaren, og Per fortalte om historien om dette bygget. Her var det ulike butikker, lensmannskontor og ikke minst meieriutsalg. I annen etasje var det meieriet som stod for driften, og der skulle det serveres rømmegrøt hver dag – pluss annen mat.
Videre ned til Mølla hvor Francis fortalte om gamle mølla – som stampemølle - og Brumunddal Hotel som tidligere var en skysstasjon som skulle huse alle typer folk – både tatere, omstreifere og andre vanlige reisende. Bak mølla stod et mørkt hus med gitter foran vinduene, det var en arrest som de kalte Rovstua.
Så gikk vi videre til huset til Sandbakken i gågata hvor Per fortalte dets historie. Huset ble satt opp i 1922 etter at bygget ble flyttet fra Gåskvern. Familien Sandbakken bodde i store deler huset. De startet busstransport, bilverksted og bensinstasjon. I 1 etasje har det vært mange ulike forretninger – både bokhandel, frisør, blomster, forsikring, og flere andre typer næring.
Klubben avsluttet byvandringen med kaffe inne på Buttekvern.
Referat ved John Petter Helset


24. august 2026
Besøk hos Volmax AS i Nydal
Aleksander Melby serviseleder og personellansvarlig i serviceavteling hos Volmax tok i mot oss.
21. august 2026
Dugnad for Ringsakeroperaen
Klubben har med jevne mellomrom dugnader for Ringsakeroperaen, denne gang flytting av store hylleseksjoner.
29. juni 2026
Årsavslutning med presidentskifte
Etter to år som president overlot Steinar stafettpinnen til Asle Skogstad.
22. juni 2026
Byvandring i Brumunddal, del 2
Francis Bull Enger tok oss med på en veldig interessant vandring i Brumunddal Sør.
8. juni 2026
Presentasjon av TINE, avdeling Brumunddal
Anleggssjef Lars Tore Ramsberg ga oss en interessant gjennomgang av et omfattende anlegg.
1. juni 2026
90 år siden 1936 - hva skjedde?
Gaute dro oss gjennom mange interessante poenger fra hendelser for 90 år siden.
29. mai 2026
Brumunddal Rotary klubb - 75-års jubileum.
Klubbens 75 års-jubileum ble feiret 29. mai i Brumunddal kirkestue med nærmere 50 deltagere.
18. mai 2026
Iran - status v/Mostafa Pourbayat
Tema for kveldens møte var Mostafa Pourbayat som beskrev status på situasjonen i Iran.
11. mai 2026
Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth
Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.
4. mai 2026
Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim
Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.