Bedriftsbesøk hos Kristian Hovde på Hovde Gård
Hovde Gård driver stort produksjon av storfe og slaktegris.
Gården er bygget opp med store moderne og hensiktsmessige driftsbygninger og har for tiden mellom 5-600 storfe av ulike raser og alder. I tillegg til et betydelig antall slaktegriser. Driften er for en stor del tilpasset landbruksmyndighetene med hensyn til tilskuddsordninger og konsesjoner.
Hele driften er basert på løsdrift og det er installert 2 mjølkeroboter for å effektivisere hele mjølkeproduksjonen. Avlsarbeidet står også sentralt med utvikling av gode og friske dyr. Driften er stipulert til 12 årsverk som nå utføres av 3-4 personer, delvis som en familiebedrift.
Møtet ble avsluttet i gårdens visningsrom, der det var god utsikt over det store fjøset. Her ble det servert hamburger av egenprodusert kjøtt. Den kan vi anbefalt på det varmeste.
Referat v/Åge Sørlundsengen
11. mai 2026
Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth
Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.
4. mai 2026
Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim
Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.
27. april 2026
Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen
Birger fortalte levende om sin interesse for «denne fantastiske osten». Han var en av initiativtakerne med å starte Pultostmart’n på Bjønnåsen.
20. april 2026
Bioenergianlegget på Rudshøgda
Daglig leder på bioenergianlegget, Einar Stuve, ga oss en interessant gjennomgang av deres virksomhet.
13. april 2026
BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift
Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.
23. mars 2026
Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden
Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.
16. mars 2026
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem
Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.
9. mars 2026
Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim
Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.
23. februar 2026
Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud
Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.
9. februar 2026
Barnas stasjon, Blå Kors v/Eli Bøhmer og Per Myrvang
En varm velkomst til Eli Bøhmer og Per Myrvang fra Blå kors og Barnas stasjon.