Østlandet Gjenvinning AS v/ Adm. dir. Bjørn Rosenberg
|
Kveldens hovedemne:
Østlandet Gjenvinning AS (ØG) har fokus på: · Bærekraft · Innovasjonsprosjekter · Ombruk og gjennvinning
ØG eiers av: · Sirkula næring as · Horisont · Norsk Gjennvinning
Verdikjeden i ØG: 01 Avfall: Avfall fra industri bygg og anlegg, samt øvrig næring. 02 Transport: Transport fra kunde til eget anlegg. 03 ØGs anlegg: Sortering ev. kverning og mellomlagring på eget anlegg. 04 Transport: Transport til eget anlegg til sluttbehandling. 05 Sluttbehandling: Avfallet leveres til om og gjenbruk, material- og energigjenvinning eller deponi, avhengig av type fraksjon.
Å være bærekraftig koster penger. ØGs biler som går på gass koster ca kr 250.000,- mer i investeringer vs dieselbil. Koster ØG ca kr 50.000,- mer i drift pr år.
Materialgjenvinning: · Gips blir til nye gipsplater. · Metaller blir til nye produkter. · Glass blir til mineralull – Glava. · Gjenbruk av kontormøbler: Pusses opp og selges med nygaranti og CO2 rapport.
ØG ønsker å bygge en ombruksbutikk.
|
|
|
|
Til slutt informerte Roar Wien om Brumunddal og Moelv Rotary sitt engasjement i FRITT UKRAINA. Fritt Ukraina samler inn penger til utstyr som går direkte til de ukrainske styrkene og sivilforsvaret. Er en frittstående organisasjon med eget styre, ingen får lønn eller honorarer. |
|
|
Br.dal 27.01.25
Referent: Ole Per Rustand
10. september 2025
Verdensdagen for forebygging av selvmord
Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.
8. september 2025
Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary
Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.
25. august 2025
Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF
Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.
18. august 2025
Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti
Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.
11. august 2025
Medlemsmøte med opptak av nytt medlem
Walter Wagner ble tatt opp som nytt medlem, og han holdt samtidig sitt egoforedrag.
23. juni 2025
"Vandring" i gamle Brumunddal
Planlagt vandring i Nerkvernområdet ble, som følge av dårlig værvarsel, istedet et veldig interessant innendørs foredrag ved Thor Bøhmer.
2. juni 2025
Foredrag om Færøyene v/Gaute Arneson
Gaute ga oss interessant og nyttig informasjon fra en studietur til Færøyene sammen med noen kolleger.
27. mai 2025
Moelv sykehjem - orientering og befaring
Kommunalsjef Sverre Rudjord tok oss med på en runde i det nye sykehjemmet i Moelv.
19. mai 2025
Besøk på Tjerne gård i Gaupen
Gårdbruker Anne Cathrine Blakstad tok oss imot på tunet på Tjerne gård i Gaupen.
13. mai 2025
Dugnad for Ringsakeroperaen
Dugnadsgjengen tar seg en velfortjent hvil etter å ha flyttet diverse utstyr for Ringsakeroperaen.