Til møtet mandag 22.4. hadde Rotary invitert den nye redaktøren i Ringsaker Blad (RB), Trine Rasmussen.
Redaktøren er 45 år gammel, hun er mor til tre barn og er bosatt i Lillehammer. Hun kommer fra Kragerø, men bodde i ca 20 år i Oslo før hun flyttet til Innlandet.
Yrkeserfaringen har hun først og fremst fra «den kulørte ukepressen», sist fra Norsk Ukeblad. Hun tiltrådte stillingen som redaktør i RB den 1.1.24.
Redaktøren tar sikte på å videreføre og videreutvikle RB i omtrent den retningen vi kjenner lokalavisa. Det vil bl.a. si at ingen skal være i tvil om at RB er ei lokalavis som speiler det som skjer, så vel i Ringsaker kommune som i lokalsamfunnene. Hendelser i byene og bygdene vil fortsatt få stor oppmerksomhet – alt fra ulykker til glatte veier.
Men også de typisk kommune-temaene, kommunepolitikk, kultur, næringsliv og debatter vil stå sentralt. Og gjerne mer av «bestselgeren»: sterke historier.
RB møter ikke uventet omstillingen som for tida møter bransjen med full styrke. Digitaliseringen fører til at både annonsører og lesere forlater papirversjonene i stor utstrekning. Inntekstgrunnlaget svekkes og nye samarbeidsløsninger blir lansert. Bransjen har i stor grad måttet dra veksler på hverandre. Alt+ er en løsning for dette.
Strukturendringen i bransjen fører også til sentralisering av eierskapet og en sterkere eierstyring med betydelig vekt på resultatmåling – også av de økonomiske resultatene – fra 3. mai kommer papirutgaven bare 2 ganger i uka, mot 3 tidligere.
De fleste medlemmer i Rotary er faste lesere av RB, og har vært det i flere år. Redaktøren måtte følgelig tåle en menge kritiske kommentarer og spørsmål, noe hun håndterte på profesjonelt vis.
Refrent: Gaute Arneson
7. april 2025
Professor Svihus ga oss en grundig gjennomgang av bærekraftig matproduksjon bl.a. knyttet til kostholdsråd.
27. mars 2025
Brumunddal Rotary deltok på dugnad for å forberede løsøre-auksjon.
24. mars 2025
Frank Strype er forholdsvis ny som medlem i Brumunddal Rotary og holdt et veldig interessant foredrag om seg selv og hvilke aktiviteter som fyller dagen.
17. mars 2025
Hovde Gård driver stort produksjon av storfe og slaktegris.
3. mars 2025
Til sammen 21 deltagere (medlemmer og ledsagere) satte seg på 17.03 toget til Lillehammer for å delta på skreimiddag.
24. februar 2025
Georg L. orienterer og kåserer om temaet
8. februar 2025
Dette er en markering av Rotary sin støtte til Ukraina.
8. februar 2025
Brumunddal Rotary Klubb stod ved stand i Mølla Storsenter lørdag 8.2.25 sammen med Moelv Rotary Klubb.
27. januar 2025
Østlandet Gjenvinning AS (ØG) har fokus på mange områder: