website statistics

Info ved ny redaktør i Ringsaker Blad

Til møtet mandag 22.4. hadde Rotary invitert den nye redaktøren i Ringsaker Blad (RB), Trine Rasmussen.

Redaktøren er 45 år gammel, hun er mor til tre barn og er bosatt i Lillehammer. Hun kommer fra Kragerø, men bodde i ca 20 år i Oslo før hun flyttet til Innlandet.

Yrkeserfaringen har hun først og fremst fra «den kulørte ukepressen», sist fra Norsk Ukeblad. Hun tiltrådte stillingen som redaktør i RB den 1.1.24.

Redaktøren tar sikte på å videreføre og videreutvikle RB i omtrent den retningen vi kjenner lokalavisa.  Det vil bl.a. si at ingen skal være i tvil om at RB er ei lokalavis som speiler det som skjer, så vel i Ringsaker kommune som i lokalsamfunnene.  Hendelser i byene og bygdene vil fortsatt få stor oppmerksomhet – alt fra ulykker til glatte veier.

Men også de typisk kommune-temaene, kommunepolitikk, kultur, næringsliv og debatter vil stå sentralt. Og gjerne mer av «bestselgeren»: sterke historier.

RB møter ikke uventet omstillingen som for tida møter bransjen med full styrke. Digitaliseringen fører til at både annonsører og lesere forlater papirversjonene i stor utstrekning. Inntekstgrunnlaget svekkes og nye samarbeidsløsninger blir lansert. Bransjen har i stor grad måttet dra veksler på hverandre. Alt+ er en løsning for dette.

Strukturendringen i bransjen fører også til sentralisering av eierskapet og en sterkere eierstyring med betydelig vekt på resultatmåling – også av de økonomiske resultatene – fra 3. mai kommer papirutgaven bare 2 ganger i uka, mot 3 tidligere.

De fleste medlemmer i Rotary er faste lesere av RB, og har vært det i flere år. Redaktøren måtte følgelig tåle en menge kritiske kommentarer og spørsmål, noe hun håndterte på profesjonelt vis.


Refrent: Gaute Arneson  


 
Presentasjon av TINE, avdeling Brumunddal

8. juni 2026

Presentasjon av TINE, avdeling Brumunddal

Anleggssjef Lars Tore Ramsberg ga oss en interessant gjennomgang av et omfattende anlegg.

90 år siden 1936 - hva skjedde?

1. juni 2026

90 år siden 1936 - hva skjedde?

Gaute dro oss gjennom mange interessante poenger fra hendelser for 90 år siden.

Brumunddal Rotary klubb - 75-års jubileum.

29. mai 2026

Brumunddal Rotary klubb - 75-års jubileum.

Klubbens 75 års-jubileum ble feiret 29. mai i Brumunddal kirkestue med nærmere 50 deltagere.

Iran - status v/Mostafa Pourbayat

18. mai 2026

Iran - status v/Mostafa Pourbayat

Tema for kveldens møte var Mostafa Pourbayat som beskrev status på situasjonen i Iran.

Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth

11. mai 2026

Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth

Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.

Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim

4. mai 2026

Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim

Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.

Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen

27. april 2026

Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen

Birger fortalte levende om sin interesse for «denne fantastiske osten». Han var en av initiativtakerne med å starte Pultostmart’n på Bjønnåsen.

Bioenergianlegget på Rudshøgda

20. april 2026

Bioenergianlegget på Rudshøgda

Daglig leder på bioenergianlegget, Einar Stuve, ga oss en interessant gjennomgang av deres virksomhet.

BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift

13. april 2026

BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift

Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.

Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden

23. mars 2026

Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden

Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.