Frich, prosjekter i nærområdet
Møtet ble holdt i Wood Hotel, Frichs lokaler – Mjøstårnet. Og nettopp Frichs var tema for møtet.
Frich-sjefen, Øyvind Frich ga en omfattende og grundig orientering om hotellkjedens historie og utvikling fram til i dag.
Frichs ble grunnlagt av Øyvind Frichs bestefar i 1942 på Dombås i relativt enkle lokaler. Mot alle odds klarte bestefaren allerede under krigen å utvikle en betydelig overnattingskapasitet. Under Kong Olavs signingsferd i 1958 var virksomheten også i stand til å tilby overnatting til kongen og hans følge. Tross store motforestillinger fra myndighetene, men takket være et omfattende samarbeid med bønder på Dombås og i omegnen, klarte det nøkterne overnattingsstedet på Dombås også denne utfordringen.
Siden har selskapet gjennomført en positiv, men krevende vekstperiode. Gradvis har Frichs vokst i respekt og posisjon i overnattingsmarkedet. I 2000 hadde overnattingsstedene en omsetning på 8 mill. kroner. I 2024 ligger forventet omsetning på 200 mil. kroner. Selskapet har nå passert 400 ansatte og har virksomheter på Kongsvoll, Alvdal, Åndalsnes, Dombås, Ilsetra, Gudbrands Dal på Hundorp, Rudshøgda og sist, men ikke minst: Wood Hotel i Brumunddal, kjent som verdens høyeste trebygning med 73 rom. Frichs har også avtale om å overta driften av gamle Olrud hotel. Overtakelsen vil finne sted i mai og vil da framstå i rehabilitert bygningsmasse og med en kapasitet på 176 rom.
Øyvind Frich uttrykte svært positive vurderinger av Mjøsparken og dens betydning, ikke bare for hotelldriften, men også for Brumunddal.
Frichs virksomheter hadde i 2023 en beleggsprosent på 72. Hele 7000 turistbusser stoppet, dels for overnatting og dels for et måltid.
Øyvind Frichs orientering hadde stor interesse blant medlemmene og forsamlingen satte stor pris på orienteringen – ikke minst om denne godt synlige nyetableringen i vårt eget nærområde.
Referent Gaute Arneson
8. desember 2025
Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand
President Steinar Bergsodden ønsket velkommen til møtet og en spesiell velkomst til kommunedirektør Jørn Strand.
1. desember 2025
Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning
Årets Rotary-samling før jul på Prøysenhuset startet med en kjempefin konsert med Hogne Moe og brødrene Olav og Sveinung Lystrup.
24. november 2025
Tildeling av Paul Harris til Trude Engen Strand
Etter tildelingen fikk vi et innlegg fra Trude med spesiell fokus på alt hun har bidratt med av frivillig arbeid.
17. november 2025
Den Østerisk-Ungarske-Polarekspedisjon 1872-1874
Vårt eget medlem, Walter Wagner, holdt et spennende foredrag om denne polarekspedisjonen.
10. november 2025
Befaring til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS
Klubbens medlemmer fikk en grundig og interessant gjennomgang av det nye anlegget til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS v/Lars Arne Kvarberg.
3. november 2025
Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet
Kveldens foredrag omhandlet; «Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet.» og ble holdt av Næringspolitisk rådgiver, Anita Ihle.
20. oktober 2025
Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust
Brumunddølene Ragnhild og Olai Myklebust ble i møtet 20. oktober tildelt Paul Harris Fellowship.
13. oktober 2025
Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet
I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.
10. oktober 2025
Dugnad for Ringsakeroperaen
Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.
6. oktober 2025
Byvandring i Brumunddal, del 2
Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.