Om Cyber- og informasjonssikkerhet
Inge Øystein Moen er seniorrådgiver ved CCIS (Center for Cyber and Information Security)/Institutt for informasjonssikkerhet og kommunikasjonsteknologi, NTNU.Her følger utdrag fra hams fengende foredrag:
De første regnemaskinene ble tatt i bruk under 2.
verdenskrig. Lommekalkulatorer kom i 1968. Internet begynte på 80-tallet.
Mobiltelefoner var store og tunge enheter på 90-tallet. I dag er det 5.
generasjons enheter som brukes.
Arbeidet med cyber- og informasjonssikkerhet begynte ved NTNU i Gjøvik ca. 2000, og har utviklet seg til å bli det største forskningssenteret på feltet i Norden. De tilbyr også studieprogram på doktor-, master- og bachelorgradsnivå innen informasjonssikkerhet og kommunikasjonsteknologi. Moen gjorde detaljert rede for utviklingen med mange viktige samarbeidspartnere, men det gjengis ikke her. Det skal i høst være en internasjonal konferanse i Vikingskipet.
Med sykehus i Moelv kan også Ringsaker bli en
universitetskommune. Det bør søkes samarbeid med Gjøvik.
Utviklingen går fort. Snart kommer også kvantedatamaskiner som kan gjøre alt raskere. Cybersikkerhet blir stadig viktigere. Det er økende sårbarhet og mangel på fagfolk. Også hackerne blir stadig mer sofistikerte, de samarbeider og finner stadig nye veger for angrep. Snart kan kanskje også kjøleskap og tannbørster bli utsatt for hackerer. Falske dokumenter for bruk i søknader til studier og arbeid kan kjøpes.
Han fortalte illustrerende anekdoter om hackerangrep. Han har også selv trykket på en melding med svært uheldige konsekvenser. Eldre er en særlig utsatt gruppe.
Vær skeptiske/forsiktige med alle meldinger.
Ikke oppgi passord og kontonummer.
Ref.
Eilert Ellefsen
16. mars 2026
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem
Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.
9. mars 2026
Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim
Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.
23. februar 2026
Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud
Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.
9. februar 2026
Barnas stasjon, Blå Kors v/Eli Bøhmer og Per Myrvang
En varm velkomst til Eli Bøhmer og Per Myrvang fra Blå kors og Barnas stasjon.
2. februar 2026
Gamle bilder fra Buttekvern/Brumunddal
Thor viste mange gamle og interessante bilder fra Buttekvern og andre områder i Brumunddal.
12. januar 2026
Matsentralen på Rudshøgda v/dalig leder Carin Ramsberg
Ramsberg ga oss en grundig gjennomgang av det viktige arbeidet som Matsentralen utfører.
5. januar 2026
Utgravingen av Hamarkaupangen v/Kjetil Skare
Utgravingen er et samarbeid mellom Anno Domkirkodden og Norsk institutt for kulturminneforskning.
15. desember 2025
Paul Harris til Sissel Olsen
Vår alles Sissel Olsen på «Bakeriet» har blitt påskjønnet med Paul Harris Fellow for sin samfunnsganglige innsats.
8. desember 2025
Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand
President Steinar Bergsodden ønsket velkommen til møtet og en spesiell velkomst til kommunedirektør Jørn Strand.
1. desember 2025
Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning
Årets Rotary-samling før jul på Prøysenhuset startet med en kjempefin konsert med Hogne Moe og brødrene Olav og Sveinung Lystrup.