website statistics

Ringsakeroperaen v/operasjef Kari Elisabeth Bekken

Kari innledet orienteringen sin med å takke Rotary for samarbeidet, blant annet i forbindelse med flyttingen til nye lokaler i «Parketten».

Ringsakeroperaen ble etablert i 1979. Operaen har en rekke frivillige samarbeidspartnere, blant annet Brumunddal Rotary.

Ved siden av en årlig operaoppsetting, gjennomføres enkelte konserter og operaen har dessuten sin egen operaskole, et kulturtilbud for barn of unge som er gratis for deltakerne.

Ringsakeroperaen mottar en fast årlig bevilgning over statsbudsjettet på ca. kr. 5,5 mill i inneværende år. Dessuten mottar operaen tilskudd fra Ringsaker kommune og Innlandet fylkeskommune med ca kr. 1.000.000,- fra hver.

Brutto kostnader per år ligger for tida på ca. kr. 10.000.000,-

Fra opprinnelsen hadde Ringsakeroperaen en klar amatørprofil. Både orkester og kor var amatører, også noen solister. Etter hvert har sjølve oppsettingen blitt mer profesjonalisert, først og fremst orkester og solister, regi og instruksjon. Kor, sying av kostymer og scenografi utføres imidlertid fortsatt av amatører. Ringsakeroperaen har 2,6 lønnede administrative årsverk, inkl. operasjefen.

I år setter Ringsakeroperaen opp Flaggermusen av Johann Strauss d.y. Flaggermusen (fra 1894) kan kanskje beskrives mer som operette enn klassisk opera. Sang og musikk er av den lettere arten og er hentet fra et dekadent i miljø i datidens Wien. I denne versjonen er handlingen flyttet fram til et «After Ski-miljø» preget av tilsynelatende spreke skiturister med siste mote av antrekk, de fleste med litt for mye i glasset.

Regissør er Ane Aass.




 
Foredrag om Færøyene v/Gaute Arneson

2. juni 2025

Foredrag om Færøyene v/Gaute Arneson

Gaute ga oss interessant og nyttig informasjon fra en studietur til Færøyene sammen med noen kolleger.

Moelv sykehjem - orientering og befaring

27. mai 2025

Moelv sykehjem - orientering og befaring

Kommunalsjef Sverre Rudjord tok oss med på en runde i det nye sykehjemmet i Moelv.

Besøk på Tjerne gård i Gaupen

19. mai 2025

Besøk på Tjerne gård i Gaupen

Gårdbruker Anne Cathrine Blakstad tok oss imot på tunet på Tjerne gård i Gaupen.

Dugnad for Ringsakeroperaen

13. mai 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Dugnadsgjengen tar seg en velfortjent hvil etter å ha flyttet diverse utstyr for Ringsakeroperaen.

Foredrag ved Leif Atle Viken

12. mai 2025

Foredrag ved Leif Atle Viken

Viken holdt en interessant gjennomgang av sine aktiviteter, spesielt knyttet til eiendomsutvikling av Ringsaker.

28. april 2025

Ego-foredrag ved Gunnar Thyness

Gunnar ble født i Tromsø i 1932.

Sikteskive på plass på Lierberget

27. april 2025

Sikteskive på plass på Lierberget

Klubben vår har nå satt opp enda en sikteskive, denne gang på Lierberget.

Bærekraftig matproduksjon i en ulvetid v/ Birger Svihus, prof. i ernæring

7. april 2025

Bærekraftig matproduksjon i en ulvetid v/ Birger Svihus, prof. i ernæring

Professor Svihus ga oss en grundig gjennomgang av bærekraftig matproduksjon bl.a. knyttet til kostholdsråd.

Vi rydder oss ut av Fuglseng

27. mars 2025

Vi rydder oss ut av Fuglseng

Brumunddal Rotary deltok på dugnad for å forberede løsøre-auksjon.

24. mars 2025

Egoforedrag v/Frank Strype

Frank Strype er forholdsvis ny som medlem i Brumunddal Rotary og holdt et veldig interessant foredrag om seg selv og hvilke aktiviteter som fyller dagen.

Sosiale medier

Møteinformasjon

Møtested: Ulven Skjenkeri
Adresse: Nygata 12
Postnummer: 2380
Sted: Brumunddal.
Land: NO
Møtedag: Mandag
Møtetid: 19:00
Møtespråk: no

Place content here

Møtearkiv fra
før August 2022



rotary lenker

Nyheter fra
rotary INTERNATIONAL:

Loading RSS...

Nytt fra Rotary i Norge

District - Rotary RSS