website statistics

Handelsstandsutvikling i Brumunddal v/Frode Dalseng

Frode Dalseng ga oss et interessant foredrag om Brumunddals sterke sider og store betydning for kommunen og dens innbyggere.
Brumunddal økte folketallet med 2.200 innbyggere fra 2008 til 2021. Den prosentvise veksten var på hele 24,3%, mot 13,8% for hele landet. I vår passerte byen 11.000 innbyggere. Varehandelen økte med 64,5% fra 2008 til 2017, mens hele landet økte med 20,2% i den samme perioden. Kjøpesenteret Mølla økte sin omsetning med mer enn 100% fra 2011 til 2021 og hadde det siste året 485 mill. kroner i omsetning.
Brumunddal har gått fra å være et trist industristed til å bli en veldig trivelig by, med et trivelig sentrum og en «touch» av urbane kvaliteter. Endringen startet med omlegging av miljøgata i 2008 med en bykjerne som nå framstår totalforandret. Preget av torg, smågater og blomsterprakt, med kaféer, puls, stemning og yrende byliv. Her er det gratis parkering og godt butikkutvalg. Sentrum og Mjøsa er knyttet sammen, der Mjøsparken framstår som en perle og er nå blant de 10 mest besøkte turiststedene i Norge det siste året.
I Brumunddal er det over 100 arrangementer hvert år, med 40 gratis arrangementer på torget, Glade Maidager, Midtsommer og St. Hans feiring. Dala Mart’n er 40 år i 2023, og vi har Matlyst-festivalen med 55 arrangementer.
Med andre ord, vi har all grunn til å være stolte av byen vår.

Referent Rune Bye

 
Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

20. oktober 2025

Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

Brumunddølene Ragnhild og Olai Myklebust ble i møtet 20. oktober tildelt Paul Harris Fellowship.

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

13. oktober 2025

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.

Dugnad for Ringsakeroperaen

10. oktober 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.

Byvandring i Brumunddal, del 2

6. oktober 2025

Byvandring i Brumunddal, del 2

Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.

Senior Egoforedrag v/Peter Olstad

29. september 2025

Senior Egoforedrag v/Peter Olstad

Peter fortalte om et langt og innholdsrikt liv.

Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker

22. september 2025

Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker

Avdelingsdirektør Hans Petter Emilsen ga oss en oversikt over arbeidsmarkedet nasjonalt i Innlandet og i Ringsaker.

Verdensdagen for forebygging av selvmord

10. september 2025

Verdensdagen for forebygging av selvmord

Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

8. september 2025

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

25. august 2025

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

18. august 2025

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.