website statistics

Om søstrene Jensen som emigrerte til USA i 1870, v/Nancy Coleman

Søstrene het Ida og Mina Jensen og kom fra gården Lille Ringsaker. De ble født i 1853 (Ida) og 1857 (Mina). Som følge av utbygging av jernbanen flyttet de i 1863 til gården Kommerstad. Begge søstrene emigrerte til USA.

Ida giftet seg der med Niels Fredrick Hansen, danske, i 1875, og de fikk sju barn.

Ida og Mina startet bladet «Fakta om Kvinden og hjemmet» i 1888. Ida var redaktør fram til sin død i 1937. Bladet gikk inn i 1947 etter 60 år, Mina var typograf. Bladet ble trykket i gotisk skrift, og språket var dansk/norsk.

Bladet nådde et opplag på hele 83.000 eksemplarer i 2007, og det ble gitt ut månedlig. De ga også ut en svensk utgave fra 1893. Bladet ble produsert i Cedar Rapids, Iowa.

Noe av formålet var at bladet skulle hjelpe skandinaviske kvinner med å tilpasse seg i USA, med fokus på individets evne til å tilpasse seg. Holdningen var at kvinner burde ha samme rettigheter og plikter som menn. Man ville også gå foran med et godt eksempel med utgangspunkt i norsk kultur, ikke kun å tilpasse seg amerikansk kultur.

Ida var blant de første norske kvinnelige journalister, Ringsakers store datter, som knapt noen har hørt om….

Referent Rune Bye


 
Paul Harris til Sissel Olsen

15. desember 2025

Paul Harris til Sissel Olsen

Vår alles Sissel Olsen på «Bakeriet» har blitt påskjønnet med Paul Harris Fellow for sin samfunnsganglige innsats.

Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand

8. desember 2025

Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand

President Steinar Bergsodden ønsket velkommen til møtet og en spesiell velkomst til kommunedirektør Jørn Strand.

Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning

1. desember 2025

Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning

Årets Rotary-samling før jul på Prøysenhuset startet med en kjempefin konsert med Hogne Moe og brødrene Olav og Sveinung Lystrup.

Tildeling av Paul Harris til Trude Engen Strand

24. november 2025

Tildeling av Paul Harris til Trude Engen Strand

Etter tildelingen fikk vi et innlegg fra Trude med spesiell fokus på alt hun har bidratt med av frivillig arbeid.

Den Østerisk-Ungarske-Polarekspedisjon 1872-1874

17. november 2025

Den Østerisk-Ungarske-Polarekspedisjon 1872-1874

Vårt eget medlem, Walter Wagner, holdt et spennende foredrag om denne polarekspedisjonen.

Befaring til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS

10. november 2025

Befaring til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS

Klubbens medlemmer fikk en grundig og interessant gjennomgang av det nye anlegget til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS v/Lars Arne Kvarberg.

Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet

3. november 2025

Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet

Kveldens foredrag omhandlet; «Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet.» og ble holdt av Næringspolitisk rådgiver, Anita Ihle.

Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

20. oktober 2025

Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

Brumunddølene Ragnhild og Olai Myklebust ble i møtet 20. oktober tildelt Paul Harris Fellowship.

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

13. oktober 2025

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.

Dugnad for Ringsakeroperaen

10. oktober 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.