website statistics

Lykkje oppdrett av hest v/ Per Sandbakken

Møtet ble ledet av Ivar Sundet, da president Arne Lutnes var forhindret fra å møte. Ivar redegjorde litt om mulige møtesteder for klubben i tida framover. Inntil videre kan vi møte i Ringsaker kommunes møterom i administrasjonsbygget.

Per Sandbakken holdt et engasjert innlegg om sin store interesse for hest og travløp. Eller som han selv uttrykte: Ved siden av mine faste jobber har hest vært min store lidenskap. For sine sparepenger kjøpte han den første hesten da han var 12 år. Senere kjøpte han Sveinung gard av Steinar Larsen hvor han innredet stall og startet med hesteoppdrett i 1984. Han dannet Sveinung AS med undertittel «Lykkje /Taifon oppdrett»  -  forretningsidé:  «kjærlighet til hest».  I stallen er det plass for 6 hester med føll. Garden har 17 dekar som nyttes som havn eller lykkjer for hestene.  Om sommeren er hestene på Hamarsetra, se bildet under.

Per redegjorde for mange interessante detaljer rundt hesteoppdrett og travløp.  -  Inseminering av hoppene er vanlig i dag, men det koster ca. kr 25 000. Med moderne teknologi kan en i dag konstatere om ei hoppe er drektig etter 17 døgn. Drektighetsperioden for hest er 11 måneder.

En må håndtere ganske store beløp ved hesteoppdrett. En hest med god avstamning og gode prestasjoner på travbanen kan omsettes for mellom 50 000 og 100 000 kroner.

Per kjøper mange tjenester i forbindelse med oppdrettet. Det gjelder hovslagstjenester, veterinærtjenester og fór.  – Men som Per understreket: Hesteoppdrett og travsport er en kostbar hobby, men som du ikke blir rik av.

Per viste stolt fram diplomer han hadde oppnådd for enkelte av sine hester knyttet til avl og prestasjoner ved travløp.

Transport til og fra traverbanene krever mye tid. Det er viktig å få dyktige kusker til hestene ved gjennomføring av travløpene. Han nevnt litt om «Rikstoto» som er hestesportens TV-kanal, og som er et viktig element for finansiering av travsporten.

Det hender seg at føllene mister sin mor. Da må en prøve å finne en annen hoppe til å ta seg av føllet, og en må nytte melkeerstatninger. Dette er en krevende prosess.

Per har gjennom 34 år hatt mange tillitsverv innen avl av hest og travsporten. I 29 år var han leder av Ringsaker og omegn Travlag. I 21 år var han med i Hedmark Travforbund derav 4 år som leder. Han har vært aktivt med i Hedmark Hesteeierforening.

Referent Eivind E.


 
Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

20. oktober 2025

Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust

Brumunddølene Ragnhild og Olai Myklebust ble i møtet 20. oktober tildelt Paul Harris Fellowship.

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

13. oktober 2025

Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet

I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.

Dugnad for Ringsakeroperaen

10. oktober 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.

Byvandring i Brumunddal, del 2

6. oktober 2025

Byvandring i Brumunddal, del 2

Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.

Senior Egoforedrag v/Peter Olstad

29. september 2025

Senior Egoforedrag v/Peter Olstad

Peter fortalte om et langt og innholdsrikt liv.

Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker

22. september 2025

Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker

Avdelingsdirektør Hans Petter Emilsen ga oss en oversikt over arbeidsmarkedet nasjonalt i Innlandet og i Ringsaker.

Verdensdagen for forebygging av selvmord

10. september 2025

Verdensdagen for forebygging av selvmord

Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

8. september 2025

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

25. august 2025

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

18. august 2025

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.