website statistics

Poliotrusselen er kun en flyreise unna

I dette Intercity-møtet hos Moelv Rotaryklubb holdt Karin Endsjø et spennende foredrag om Polio både i Norge og resten av verden. Endsjø ble smittet av Polio under krigen, kun 2 år gammel.
Hun er tildelt kongens fortjenestemedalje for å ha viet sitt liv til å hjelpe andre mennesker.
Endsjø var i mange år aktiv idrettsutøver, og vant 1 gullmedalje, 2 sølvmedaljer og 1 bronsemedalje i kjelkepigging i Paralympiske vinterleker 1984, og 1 sølvmedalje og 2 bronsemedaljer i 1980.

Poliorammede barn ble under krigen sendt til Sverige for behandling, mye fordi okkupasjonsmakten var redd for at egne styrker skulle bli smittet av sykdommen.

Mange er ikke klar over at New York ble rammet av Polioutbrudd i 1916. Utbruddet varte fra april til september dette året, og 27.000 mennesker ble smittet.  Ca. 7.000 døde, av disse var ca. 2.400 under 5 år gamle. President Roosevelt ble også som kjent smittet, og var lam i begge bena.

Sykdommen kan ikke helbredes, kun forebygges. Én dråpe vaksine er nok, revaksinering nødvendig etter 10 år.
Vaksinen ble utviklet først i 1955.

 
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem

16. mars 2026

Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem

Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.

Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim

9. mars 2026

Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim

Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.

Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud

23. februar 2026

Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud

Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.

Barnas stasjon, Blå Kors v/Eli Bøhmer og Per Myrvang

9. februar 2026

Barnas stasjon, Blå Kors v/Eli Bøhmer og Per Myrvang

En varm velkomst til Eli Bøhmer og Per Myrvang fra Blå kors og Barnas stasjon.

Gamle bilder fra Buttekvern/Brumunddal

2. februar 2026

Gamle bilder fra Buttekvern/Brumunddal

Thor viste mange gamle og interessante bilder fra Buttekvern og andre områder i Brumunddal.

Matsentralen på Rudshøgda v/dalig leder Carin Ramsberg

12. januar 2026

Matsentralen på Rudshøgda v/dalig leder Carin Ramsberg

Ramsberg ga oss en grundig gjennomgang av det viktige arbeidet som Matsentralen utfører.

Utgravingen av Hamarkaupangen v/Kjetil Skare

5. januar 2026

Utgravingen av Hamarkaupangen v/Kjetil Skare

Utgravingen er et samarbeid mellom Anno Domkirkodden og Norsk institutt for kulturminneforskning.

Paul Harris til Sissel Olsen

15. desember 2025

Paul Harris til Sissel Olsen

Vår alles Sissel Olsen på «Bakeriet» har blitt påskjønnet med Paul Harris Fellow for sin samfunnsganglige innsats.

Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand

8. desember 2025

Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand

President Steinar Bergsodden ønsket velkommen til møtet og en spesiell velkomst til kommunedirektør Jørn Strand.

Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning

1. desember 2025

Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning

Årets Rotary-samling før jul på Prøysenhuset startet med en kjempefin konsert med Hogne Moe og brødrene Olav og Sveinung Lystrup.