NORSAR ved avdelingssjef Jon Magnus Christensen
Kveldens foredragsholder var avdelingssjef Jon Magnus Christensen. Han leder det nasjonale datasentret ved NORSAR på Kjeller. Han orienterte om stiftelsen NORSAR.NORSAR er et forskningsinstitutt med spesialfelt innen forskning, tjenester og programvareutvikling knyttet til seismologi og anvendt geofysikk. Instituttet ble opprettet i 1968. Hovedkontoret ligger på Kjeller i Akershus.
NORSAR har ansvar for og opererer noen av verdens største jordskjelvstasjoner og har mange års erfaring i metodeutvikling for avansert seismologisk dataprosessering og analyse av data fra jordskjelvinstrumenter. NORDSAR har feltstasjoner for registrering av rystelser i Hedmark (Ringsaker og Løten) i Troms og Finnmark på Spitsbergen og på Jan Mayen. En stor del av NORSARs virksomhet er rettet mot metodeutvikling for å skille naturlige rystelser (som eksempelvis jordskjelv) fra rystelsene som oppstår ved kjernefysiske eksplosjoner. NORSAR er oppnevnt som nasjonalt datasenter (NDC) for overvåkning av den kjernefysiske prøvestansavtalen. Alle prøvespregningene i Nord-Korea er registrert på stasjonene i Hedmark, den siste 3. september i 2017.
NORSAR gjennomfører også forskningsprosjekter og studier for blant annet olje- og gassindustrien og Forskningsrådet/CLIMIT (CLIMIT-programmet er det norske nasjonale programmet for forskning, utvikling og demonstrasjon av teknologi for fangst, håndtering og disponering av CO2 i forbindelse med gassbasert energiproduksjon fra fossile brensler.
Referent Eivind Amb
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------I president Gaute Arnesons fravær ble kveldens møte ledet av påtroppende president Ivar Sundet. Han kunne fortelle at Sein Lauritz Haglund blir ny assisterende distriktsguvernør.
Gjester: Foredragsholder Jon Magnus Christensen
Hilde Kristin Westgaard
Per Arne Davidson
Gustav Solbraa
Per
Harry Stensli
24. august 2026
Besøk hos Volmax AS i Nydal
Aleksander Melby serviseleder og personellansvarlig i serviceavteling hos Volmax tok i mot oss.
21. august 2026
Dugnad for Ringsakeroperaen
Klubben har med jevne mellomrom dugnader for Ringsakeroperaen, denne gang flytting av store hylleseksjoner.
29. juni 2026
Årsavslutning med presidentskifte
Etter to år som president overlot Steinar stafettpinnen til Asle Skogstad.
22. juni 2026
Byvandring i Brumunddal, del 2
Francis Bull Enger tok oss med på en veldig interessant vandring i Brumunddal Sør.
8. juni 2026
Presentasjon av TINE, avdeling Brumunddal
Anleggssjef Lars Tore Ramsberg ga oss en interessant gjennomgang av et omfattende anlegg.
1. juni 2026
90 år siden 1936 - hva skjedde?
Gaute dro oss gjennom mange interessante poenger fra hendelser for 90 år siden.
29. mai 2026
Brumunddal Rotary klubb - 75-års jubileum.
Klubbens 75 års-jubileum ble feiret 29. mai i Brumunddal kirkestue med nærmere 50 deltagere.
18. mai 2026
Iran - status v/Mostafa Pourbayat
Tema for kveldens møte var Mostafa Pourbayat som beskrev status på situasjonen i Iran.
11. mai 2026
Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth
Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.
4. mai 2026
Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim
Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.