Verdens Poliodag den 24. oktober.
Gjennom Verdens Poliodag vil Rotary og partnerne i Global Polio Eradication Initiative (GPEI) rette oppmerksomheten mot den historiske muligheten for å utrydde polio i verden. De siste 30 årene er antall nye tilfeller av polio redusert med 99,9%, fra ca. 350000 tilfeller tilfeller i 1988 til 22 nye tilfeller i 2017. I Norge var siste tilfelle av smitte med vilt poliovirus i 1969.
Polio er en alvorlig sykdom som har drept, paralysert og forkrøplet millioner av barn opp gjennom årene. Sykdommen kan forebygges gjennom vaksinering. I dag er det bare 3 land i verden som ikke er erklært poliofritt, Pakistan, Afganistan og Nigeria.
Rotary tok i 1985 initiativet til et storstilt vaksineringsprogram. Siden har Rotary samlet inn mer enn 1,8 milliarder US$ til kampen mot polio. GPEI, som består av Rotary, Verdens Helseorganisasjon, USAs senter for bekjempelse og forebygging av sykdom, UNICEF og Bill & Melinda Gates Foundation, har sørget for at 14 milliarder US$ er investert i denne kampen siden 1988 og 20 millioner frivillige har bidratt til at 2,5 milliarder barn har blitt vaksinert.
Kampanjen må fortsette helt til verden kan erklæres fri for nye tilfeller av polio, det vil si minst 3 år etter at siste nye tilfelle er registrert.
Rotary har forpliktet seg til å være med helt til målet er nådd. Hvis kampen avsluttes nå, antas det at det innen 10 år vil være 200000 nye tilfeller av polio årlig på verdensbasis.
Rotaryklubber over hele verden har vært engasjert i kampen mot polio.
Brumunddal Rotaryklubb har drevet et aktivt innsamlingsarbeide og i 2001 hadde
klubben samlet inn mer enn 100000 kroner. Etter dette har klubben bidratt med
hundretusener av kroner gjennom donasjoner til det internasjonale
Rotary-fondet.
Gunnar Tyness, i Brumunddal Rotarklubb, har engasjert seg i kampen mot Polio.
Pressemeldingen er skrevet av Eivind Amb
28. april 2026
Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen
Birger fortalte levende om sin interesse for «denne fantastiske osten». Han var en av initiativtakerne med å starte Pultostmart’n på Bjønnåsen.
13. april 2026
BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift
Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.
23. mars 2026
Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden
Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.
16. mars 2026
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem
Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.
9. mars 2026
Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim
Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.
23. februar 2026
Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud
Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.
9. februar 2026
Barnas stasjon, Blå Kors v/Eli Bøhmer og Per Myrvang
En varm velkomst til Eli Bøhmer og Per Myrvang fra Blå kors og Barnas stasjon.
2. februar 2026
Gamle bilder fra Buttekvern/Brumunddal
Thor viste mange gamle og interessante bilder fra Buttekvern og andre områder i Brumunddal.
12. januar 2026
Matsentralen på Rudshøgda v/dalig leder Carin Ramsberg
Ramsberg ga oss en grundig gjennomgang av det viktige arbeidet som Matsentralen utfører.
5. januar 2026
Utgravingen av Hamarkaupangen v/Kjetil Skare
Utgravingen er et samarbeid mellom Anno Domkirkodden og Norsk institutt for kulturminneforskning.