website statistics

Nikolaus Kopernikus. v/ Gunnar Arneson

Kveldens foredragsholder, Gunnar Arneson, er cand.philol. fra 1975, med bl.a. polsk mellomfag, holdt et interessant foredrag om Nikolaus Kopernikus med bakgrunn i en bok skrevet av Jeremi Wasiutynski i 1937, og som Arneson har oversatt fra polsk til norsk.

Nikolaus Kopernikus var en polsk astronom født i 1473 og død i 1543.  Hans etnisitet var noe omdiskutert, faren var sannsynlig polsk, moren tysk.  Etternavnet er hentet fra landsbyen Koperniki i Schlesien.

Kopernikus hadde en omfattende universitetsutdannelse, bl.a. fra Bologna hvor han ble doktor i kirkerett.  Han studerte også medisin, men det var astrologien som var hans største interesse.

Hans hovedverk De Revolutionibus Opbium Coelestium («Ved revolusjonene av de himmelske sfærer») ble trykt i Nürnberg i 1543.  Verket brøt med den tradisjonelle oppfatning som gikk ut på at Jorden var universets midtpunkt.  Kopernikus grunnide var at Jorden kretser rundt Solen og roterer om sin egen akse.  Hovedpunktet var det såkalte heliosentriske system som innførte følgende rekkefølge fra Sola: Merkur, Venus, Jorda (med månen i bane rundt), Mars, Jupiter og Saturn.  Det ble gitt en matematisk beskrivelse av jordas bevegelser.

Boka møtte voldsomme angrep, spesielt fra den katolske kirke, men også av bl.a. Martin Luther. Tycho Brahe aksepterte heller aldri det kopernikanske verdensbildet helt ut, noe derimot f.eks. Galilei og Kepler gjorde.

 Kristian Østvoll/referent

                                                                     -------------------------

Presidenten åpnet møtet, og ønsket kveldens foredragsholder Gunnar Arneson, samt 6 gjester velkommen.  Blant gjestene var Berit Klevmoen, mor til vår kommende utvekslingsstudent.  Samtidig refererte presidenten en hilsen fra guvernøren som gav klubben en rosende omtale.

Gjester: 

Eilif Sandberg, Ronald Bradal, Lise Myhre, Frank Myhre, Berit Klevmoen og Halina Rud.

 




 
Dugnad for Ringsakeroperaen

13. mai 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Dugnadsgjengen tar seg en velfortjent hvil etter å ha flyttet diverse utstyr for Ringsakeroperaen.

Foredrag ved Leif Atle Viken

12. mai 2025

Foredrag ved Leif Atle Viken

Viken holdt en interessant gjennomgang av sine aktiviteter, spesielt knyttet til eiendomsutvikling av Ringsaker.

28. april 2025

Ego-foredrag ved Gunnar Thyness

Gunnar ble født i Tromsø i 1932.

Sikteskive på plass på Lierberget

27. april 2025

Sikteskive på plass på Lierberget

Klubben vår har nå satt opp enda en sikteskive, denne gang på Lierberget.

Bærekraftig matproduksjon i en ulvetid v/ Birger Svihus, prof. i ernæring

7. april 2025

Bærekraftig matproduksjon i en ulvetid v/ Birger Svihus, prof. i ernæring

Professor Svihus ga oss en grundig gjennomgang av bærekraftig matproduksjon bl.a. knyttet til kostholdsråd.

Vi rydder oss ut av Fuglseng

27. mars 2025

Vi rydder oss ut av Fuglseng

Brumunddal Rotary deltok på dugnad for å forberede løsøre-auksjon.

24. mars 2025

Egoforedrag v/Frank Strype

Frank Strype er forholdsvis ny som medlem i Brumunddal Rotary og holdt et veldig interessant foredrag om seg selv og hvilke aktiviteter som fyller dagen.

Bedriftsbesøk hos Kristian Hovde på Hovde Gård

17. mars 2025

Bedriftsbesøk hos Kristian Hovde på Hovde Gård

Hovde Gård driver stort produksjon av storfe og slaktegris.

Skreiaften på Lillehammer

3. mars 2025

Skreiaften på Lillehammer

Til sammen 21 deltagere (medlemmer og ledsagere) satte seg på 17.03 toget til Lillehammer for å delta på skreimiddag.

24. februar 2025

«Fra lengde- og breddegrader til koordinater»

Georg L. orienterer og kåserer om temaet

Sosiale medier

Møteinformasjon

Møtested: Ulven Skjenkeri
Adresse: Nygata 12
Postnummer: 2380
Sted: Brumunddal.
Land: NO
Møtedag: Mandag
Møtetid: 19:00
Møtespråk: no

Place content here

Møtearkiv fra
før August 2022



rotary lenker

Nyheter fra
rotary INTERNATIONAL:

Loading RSS...

Nytt fra Rotary i Norge

District - Rotary RSS