website statistics

Firmabesøk hos Moelven Limtre AS

Brumunddal Rotary Klubb var på besøk hos Moelven Limtre AS og fikk en meget god og grundig orientering og omvisning ved fabrikksjef Bertil Tomter, assistert av hovedplanlegger/transportleder Bernt Grindvoll. Bilde: Mjøstårnet med limtre fra Moelv.

Moelven Limtre AS er en del av Moelven Industrier AS. Konsernet omsetter for vel 10 milliarder årlig, og med god fortjeneste. Moelven Limtre AS inngår i Divisjonen Byggesystemer. De har en omsetning på 300 millioner, og med 141 ansatte, hvorav 122 i Moelv, 15 på en tilsvarende fabrikk i Agder og 4 på et distribusjonspunkt i Trondheim. Limtrefabrikken eier og leier noe av konsernet for sitt anlegg i Moelv. 

Materialene som brukes til limtrebjelker/dragere er normalt tørrere enn vanlig trelast. Den blir tørket på fabrikken til ca. 17% og varmet opp for hurtigere herding av lim prosessen. Limtrebjelken kan produseres opp til 30 meters lengde. Av materialene som brukes, kjøpes ca. 60 til 70 % internt i Moelven konsernet, resten skaffes eksternt. Anskaffelsene skjer alltid etter best pris/kvalitet.

 Limtrebjelkene som produseres er brann hemmende og stabile. Produktene som leveres er standart dimensjoner av limtrebjelker som leveres mest til byggevarekjeder. Her dreier det seg om impregnert (grønn) og uimpregnert (blå).

Videre leveres svært mye som prosjektleveranser som er spesialprodukter som leveres til utbyggere, entreprenører og byggevarekjeder.

 Utviklingen har gått framover for produktene. For eksempel, i løpet av fabrikksjefens tid, så har herdetiden for lim gått ned til ca. halv tid, dvs. ca. en time. Limtrefabrikken bruker mye lim og holder seg med to leverandører, Dyno AS og Casco. Dette for å holde konkurranse i markedet.

 Første signalbygg som Moelven Limtre AS ble kjent for, var Vikingskipet på Hamar i forbindelse med OL i 1994. Etter det har de bygd verdens høyeste leilighetsbygg på snaut 60 meter i Bergen, men nå er en ny verdensrekord under bygging med Mjøstårnet på ca. 90 meter.

Videre har det blitt levert flotte bygg som har fått stor anerkjennelse og priser, f.eks. Vennesla kulturhus som fikk Statens byggeskikkpris 2012. De har også deltatt på verdensutstillingen Expo 2010 hvor de var med og leverte Norges paviljong. Broer basert på limtrebjelker er også levert i et stort antall. Den mest spektakulære av disse er Leonardo brua i Ås som er en forminsket utgave av Leonardo Da Vincis utkast til bro over det Gylene Horn i Bosporusstredet. Felles for alle disse prosjektene, er med den nøyaktighet alt må produseres på fabrikken for å bli riktig ute hos kunden. Sammenføyning mellom limtrebjelker, glass, stål og beslagsvare er av den største viktighet for å holde bygg, broer stående og operative. Dette betyr at Moelven Limtre AS har en meget dyktig og kompetent organisasjon.

Det man håper på nå er å få bygge ny Mjøsbro i forbindelse med ny 4-felts E6, noe som vil bli en ny fjær i hatten for bedriften.

 Til slutt var det en fin omvisning hvor vi så at bjelker ble limt sammen, høveljustert og emballert. 


 
Iran - status v/Mostafa Pourbayat

18. mai 2026

Iran - status v/Mostafa Pourbayat

Tema for kveldens møte var Mostafa Pourbayat som beskrev status på situasjonen i Iran.

Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth

11. mai 2026

Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth

Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.

Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim

4. mai 2026

Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim

Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.

Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen

27. april 2026

Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen

Birger fortalte levende om sin interesse for «denne fantastiske osten». Han var en av initiativtakerne med å starte Pultostmart’n på Bjønnåsen.

Bioenergianlegget på Rudshøgda

20. april 2026

Bioenergianlegget på Rudshøgda

Daglig leder på bioenergianlegget, Einar Stuve, ga oss en interessant gjennomgang av deres virksomhet.

BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift

13. april 2026

BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift

Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.

Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden

23. mars 2026

Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden

Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.

Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem

16. mars 2026

Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem

Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.

Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim

9. mars 2026

Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim

Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.

Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud

23. februar 2026

Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud

Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.