USA med Trump. v/ Nancy Coleman

Valgresultatet: Hillary fikk flest stemmer, men vant færrest stater, 20 (Trump vant i 30).
Krav til en president: minst 35 år gammel, må ha bodd i USA i 14 år og være født som borger av USA. Trump mente Obamas fødselsattest var falsk, og han er god til å overbevise folk. 42% av republikanerne tror Obama er født i Kenya. 29% av USAs befolkning tror at Obama er muslim. 72-85% av republikanerne støtter fortsatt Trump.
De første 100 dager: Trump lovde å utnevne dommere som forsvarer retten til å bære våpen. Han ville starte å bygge mur mot Mexico og trekke USA fra handelsavtaler samt straffe outsourcing. Han hadde planer om å deportere 2 mill. illegale kriminelle og endre Obamacare, samt endre restriksjoner for utvinning av olje, gass og kull.
Fikk til: Fikk utnevnt Neil Gorsuch til Høyesteretten. Men murprosjektet har stagnert. Trakk USA ut av Trans-Pacific-Partnership. Mislykket forsøk på å stenge grensene for muslimer fra 7 land. Tilbaketrekking av Obamacare mislyktes, men planen er å ødelegge det gjennom budsjettvedtak før jul. Mange ordre og resolusjoner, færre miljøtiltak, frihet til å bære våpen.
300 dager med Trump: Høyesterett har bl.a. tillatt reiseforbud for borgere fra: Iran, Libya, Syria, Jemen, Somalia, Chad og Nord-Korea. Han har også nylig varslet at USAs ambassade skal flyttes fra Tel Aviv til Jerusalem og dermed anerkjent Jerusalem som Israels hovedstad.
Administrasjonen preges av: Ministrene uten politisk erfaring, mange svært rike, militære – 3 generaler. Det mangler folk i nøkkelstillinger, ambassader er uten ambassadør (71), mangler rådgivere, eksperter og fagpersoner. Preges av luftig politikk, lovskisser til avstemning uten høring og debatt, budsjettforslaget er kun en skisse. Bruker Twitter-meldinger som info-kilde. Nepotisme: har ansatt svigersønn og datter i offisielle poster.
Trump fører krig mot vitenskap. Utnevner folk uten vitenskapelig bakgrunn, bl.a. klimafornektere. Har slettet bevilgninger til miljøtiltak og helse. Sensur av vitenskapelige undersøkelser og informasjon til folk og folkevalgte. Trukket USA ut av Paris-avtalen. Profitt og kommersielle interesser settes i høysetet.
Vitenskap erstattes av religion i skolen. Skaper mange privatskoler der dette har fokus. Intelligent design får mer fokus. «Putting God back in the school».
Sosial ulikhet i USA: Rikeste nasjonen i verden, men store gap mellom fattig og rik. USA på 23. plass når det gjelder evne til å utjevne forskjellene mellom folk.
Det påstås at Trump har kommet med mer enn 1600 falske eller misvisende uttalelser.
Referat: Rune Bye
13. oktober 2025
Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet
I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.
10. oktober 2025
Dugnad for Ringsakeroperaen
Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.
6. oktober 2025
Byvandring i Brumunddal, del 2
Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.
29. september 2025
Senior Egoforedrag v/Peter Olstad
Peter fortalte om et langt og innholdsrikt liv.
22. september 2025
Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker
Avdelingsdirektør Hans Petter Emilsen ga oss en oversikt over arbeidsmarkedet nasjonalt i Innlandet og i Ringsaker.
10. september 2025
Verdensdagen for forebygging av selvmord
Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.
8. september 2025
Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary
Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.
25. august 2025
Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF
Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.
18. august 2025
Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti
Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.
11. august 2025
Medlemsmøte med opptak av nytt medlem
Walter Wagner ble tatt opp som nytt medlem, og han holdt samtidig sitt egoforedrag.