Gjenreisingsbyene i Norge. v/ Robert Øfsti
President Rune Glomseth ønsket velkommen til kveldens møte og en spesiell
velkomst gikk til kveldens foredragsholder, Robert Øfsti.Thor Bøhmer holdt kveldens "3-minutter". Med referanse til klimakrise og havnivå refererte han en kilde som hevder at det ikke er stigende havnivå som truer Fijiøyene, men Fijiøyene som synker.
Kveldens foredrag var om gjenreisningsbyene i Norge. Robert Øfsti er kommuneantikvar i Steinkjer kommune. Steinkjer var en av byene som ble bombet av tyskerne i 1940.
Kommuneplan for Hamar
Før han tok for seg gjenreisningsbyene fortalte han om en gammel kommuneplan for Hamar.
I 1922 utlyste Hamar kommune en byplankonkurranse for Hamar. Av de tre inviterte byplanekspertene var arkitekt og professor Sverre Pedersen, som vant med forslaget, ”Sommerfugl”. Pedersen presenterte en fast arkitektonisk komposisjon der bygninger og plasser var rytmisk innordnet i ”virkningsfulle grupper” etter terrengforholdene. Lite av Pedersens ideer ble gjennomført bortsett fra Jernbaneparken og at hovedveisystemet i stor grad følger hans plan. Pedersen sa om Hamar "at når du kommer ut av stasjonen på Hamar skjønner du ikke at du har kommet til et vakkert landskap".
Gjenreisningsbyene i Norge
Sverre Pedersen ble senere, som leder av Brente steders regulering, sentral i utarbeidelsen av reguleringsplaner for byer og tettsteder i Norge, som var rammet av krigsherjinger under andre verdenskrig.
Robert Øfsti var innom flere av gjenreisningsbyene, bl. a. Kristiansund og Bodø, men tok særlig for seg Steinkjer.
Steinkjer ble bombet 21. april 1940. Bakgrunnen for bombingen var tilstedeværelsen av britiske soldater i byen. Over 80% av bygningene ble ødelagt. Gjenoppbyggingen kunne ikke skje uten en reguleringsplan. Professor Sverre Pedersen i Trondheim hadde tidligere utarbeidet en plan, men en ny plan måtte lages. I forbindelse med gjenoppbyggingen av byer og tettsteder, som var ødelagt, ble det bestemt at en sentral instans skulle utarbeide planene. Denne instansen fikk navnet Brente steders regulering, ble opprettet og underlagt Innenriksdepartementet sommeren 1940 og ledet av Sverre Pedersen.
Steinkjer er en av de mest vellykkede og best bevarte gjenreisningsbyer. Hovedgrepet i Pedersens nybarokke byplan er Kongens gate på Sørsia med Brannstasjonstårnet på Nordsia som et markant fondmotiv. På tvers ligger tverraksene med sine fondmotiv. En av hans hovedidéer var "å bringe landskapet inn i byen".
Den fremste gjenreisningsarkitekten i Steinkjer var arkitekt Sverre Olsen.
Robert Øfsti avsluttet foredraget med å nevne Sverre Pedersens idé om enten å legge jernbanen gjennom Hamar et annet sted eller å rette den ut for å skape større nærhet mellom byen og Mjøsa. Dette som et apropos til dagens debatt om jernbanetraseen gjennom Hamar.
Referent Eivind Amb
8. desember 2025
Ringsaker kommune 2026 - v/kommunedirektør Jørn Strand
President Steinar Bergsodden ønsket velkommen til møtet og en spesiell velkomst til kommunedirektør Jørn Strand.
1. desember 2025
Førjulshygge på Prøysenhuset med underholdning
Årets Rotary-samling før jul på Prøysenhuset startet med en kjempefin konsert med Hogne Moe og brødrene Olav og Sveinung Lystrup.
24. november 2025
Tildeling av Paul Harris til Trude Engen Strand
Etter tildelingen fikk vi et innlegg fra Trude med spesiell fokus på alt hun har bidratt med av frivillig arbeid.
17. november 2025
Den Østerisk-Ungarske-Polarekspedisjon 1872-1874
Vårt eget medlem, Walter Wagner, holdt et spennende foredrag om denne polarekspedisjonen.
10. november 2025
Befaring til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS
Klubbens medlemmer fikk en grundig og interessant gjennomgang av det nye anlegget til Rørlegger Asbjørn Nordsveen AS v/Lars Arne Kvarberg.
3. november 2025
Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet
Kveldens foredrag omhandlet; «Skogen og Skognæringen i det grønne skiftet.» og ble holdt av Næringspolitisk rådgiver, Anita Ihle.
20. oktober 2025
Paul Harris til Ragnhild og Olai Myklebust
Brumunddølene Ragnhild og Olai Myklebust ble i møtet 20. oktober tildelt Paul Harris Fellowship.
13. oktober 2025
Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet
I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.
10. oktober 2025
Dugnad for Ringsakeroperaen
Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.
6. oktober 2025
Byvandring i Brumunddal, del 2
Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.