Referenten har valgt å ta et kort utdrag fra litteraturen som omhandler noen av de sentrale punktene ved Martin Luther som Hvidtsten fra innom i sitt foredrag. Det henvises videre til et nettsted som interesserte kan lese mer om Martin Luther.
Martin Luther var en tysk teolog (født 10. november 1483 i Eisleben i Det tysk-romerske riket, død 18. februar 1546 i Eisleben) som spilte en sentral rolle i den religiøse og kulturelle omveltningen reformasjonen. Han studerte ved universitetet i Erfurt, der han ble påvirket av skolastisk tenkning, av humanisme og av mystikk. Han var munk og ble presteviet, men levde det meste av sitt liv som professor i teologi ved universitetet i den tyske byen Wittenberg. I 1517 offentliggjorde han 95 teser (læresetninger) med kritikk av pavekirkens avlatshandel. Avlatshandel gikk ut på at folk kunne betale penger til kirken for å få avlat, det vil si redusert straff for uoppgjorte synder i skjærsilden. Dette stilte Luther seg kritisk til. Senere ble hans kritikk mot paven og den romerske kirken stadig mer radikal. Paven erklærte Luther som kjetter i 1521, men med støtte hos kurfyrsten i Sachsen og ved hjelp av moderne boktrykkerkunst fikk Luthers kirke- og religionskritikk likevel stor utbredelse, og dannet grunnlaget for reformasjonen.
Luthers oversettelser av Bibelen hadde en stor betydning for utviklingen av det tyske språk. Hans salmediktning inspirerte til en fremblomstring av kristen menighetssang også innen andre trossamfunn. Av Johan Sebastian Bachs 1100 musikkverker var 450 salmer, hvorav de fleste var bygget på Luthers salmer. Det ble sagt at «uten Martin Luther-ingen Bach». Luthers reformasjon sprengte også den kirkelige enhet på det kontinentale Vest-Europa og i Nord-Europa, og fikk store og varige politiske og kulturforandrende konsekvenser.
Les mer om Martin Luther her:
_________________________________________________________________________________
Nytt fra presidenten:
· PDG Oddbjørn Øyen hadde oversendt vedtak og endringsforslag fra lovrådet. Dette overlates til det nye styret for oppfølging.
· VilMer har et nytt prosjekt sammen med Røde Kors, hvo det søkes etter personer som kan bistå flyktninger med øvelseskjøring med bil og/eller ta med passasjerer ved Br.dal Bo og aktivitetssenter rundt på ulike opplevelser på elsykkel.
Referent Hermod Østberg
7. april 2025
Professor Svihus ga oss en grundig gjennomgang av bærekraftig matproduksjon bl.a. knyttet til kostholdsråd.
27. mars 2025
Brumunddal Rotary deltok på dugnad for å forberede løsøre-auksjon.
24. mars 2025
Frank Strype er forholdsvis ny som medlem i Brumunddal Rotary og holdt et veldig interessant foredrag om seg selv og hvilke aktiviteter som fyller dagen.
17. mars 2025
Hovde Gård driver stort produksjon av storfe og slaktegris.
3. mars 2025
Til sammen 21 deltagere (medlemmer og ledsagere) satte seg på 17.03 toget til Lillehammer for å delta på skreimiddag.
24. februar 2025
Georg L. orienterer og kåserer om temaet
8. februar 2025
Dette er en markering av Rotary sin støtte til Ukraina.
8. februar 2025
Brumunddal Rotary Klubb stod ved stand i Mølla Storsenter lørdag 8.2.25 sammen med Moelv Rotary Klubb.
27. januar 2025
Østlandet Gjenvinning AS (ØG) har fokus på mange områder: