Om Sirkula. v/adm.direktør Grethe Olsbye
Sirkula er på vegne av eieren, kommunene pa Hedemarken, ansvarlig for avfallet fra de private husholdningene i området, slik den er beskrevet i uttrykkene «Fra avfall til sekundær råvare" og «Vi gir avfall høyere verdi».
I perspektiv ble det først i 1949 slutt med å deponere avfall rett ut i Mjøsa, kommunale fyllplasser kom først i femti-årene og tvungen renovasjon fikk vi først i 60 - og 70-årene. Dette fortelller om utviklingen som har skjedd de siste ti-åtene.
Sirkula ble skilt ut fra HIAS i 2016 og har vært et selvstendig bedrift i vel et år. Ringsaker er den største eieren (41%) fulgt av Hamar (30 %), Stange (21 %) og Løten (8 %%..
Bedriften har i dag ca. 41000 abonnenter, og det betjener omlag 7000 fritidsboliger. Antall ansatte er 51, og omsetningen ligger rundt 140 millioner kroner. Sirkula følger regionens overordnede avfallsplan og har en vel utviklet kvalitetssikringsordning.
En av hovedmålsettingene er å medvirke til mindre avfall Det er her verd å ha i minnet at hver av oss produserer dobbelt så mye avfall de siste to år, og at hver av oss feks. i 2015 kastet 528 kg avfall. Videre satser Sirkula på gjenvinning og gjenbruk, samt energiutnyttelse av avfallet og endelig deponi. Bedriften behandler tilsammen 66 forskjellige avfallstyper.
Status etter ett års virksomhet: Sirkula er i rute!
Referent Hans Petter Schjønsbye
---------------------
I starten av møtet orienterte presidenten kort om "VilMer"
VilMer AS er et selskap som skal jobbe med forebyggende helsearbeid gjennom økt aktivisering av den eldre del av befolkningen, dvs. 55+. De vil skape et bedre lokalsamfunn gjennom å teste ut nye aktiviteter, samarbeidsformer, gi oversikt over eksisterende aktiviteter, stimulere til frivillig innsats og samarbeid med profesjonelle og yngre krefter. De starter nå sine aktivitetstilbud Brumunddal og alle deres tilbud er gratis. Gå inn på deres nettside www.vilmer.no
og les mer. Her kan du registrere deg å få oversikt over alle aktiviteter som spesielt interesserer deg.
Referent Hermod Østberg
18. mai 2026
Iran - status v/Mostafa Pourbayat
Tema for kveldens møte var Mostafa Pourbayat som beskrev status på situasjonen i Iran.
11. mai 2026
Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth
Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.
4. mai 2026
Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim
Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.
27. april 2026
Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen
Birger fortalte levende om sin interesse for «denne fantastiske osten». Han var en av initiativtakerne med å starte Pultostmart’n på Bjønnåsen.
20. april 2026
Bioenergianlegget på Rudshøgda
Daglig leder på bioenergianlegget, Einar Stuve, ga oss en interessant gjennomgang av deres virksomhet.
13. april 2026
BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift
Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.
23. mars 2026
Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden
Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.
16. mars 2026
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem
Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.
9. mars 2026
Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim
Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.
23. februar 2026
Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud
Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.