Mjøsparken - verdens høyeste trehus. Orientering v/ prosjektleder Ivar Sundet.

Limtre på 1-2-tre: Virke fra hovedsakelig lokalt skogsbruk som bearbeides til limtre til både standard byggevareprodukt og spesialkonstruksjoner til f.eks. bruer og takbjelker. Virke med høyere styrkesortering brukes i topp og bunn for å ta opp bøy- og strekkrefter. Virket er PEFC-sertifisert, snart FSC. 120 ansatte i Moelv. Moelven leverer også handelsproduktene Kerto, massivtre og Baubuche. I Mjøstårnet skal Kerto og massivtre brukes.
Dette blir et landemerke: Mjøstårnet + svømmehallen = Mjøsparken. Byggestart: så snart renseanlegget er revet, ca 1. april. Ferdigstilling i løpet av 2018. Beskrivelse av prosjektet:
· Byggherre: AB Invest
· Entrepenør: HENT
· Rådgivere: Sweco
· Totalunderentreprenør: Moelven Limtre, leverer alt av tre unntatt innvendige skillevegger
· 17 etasjer, 80 m høyt, fotavtrykk 600m2
· Limtre bærekonstruksjoner, tredekke-elementer, betongdekker øverst, betydelige CO2 besparelser. Trenger masse og tyngde øverst for motvirke svai.
· Inspirert av trebruer med skråavstivere.
· Påhengte veggelementer. Dekkeelementer produseres av Ringsaker Takelementer i Brumunddal.
· Dybelplater tar opp alle krefter i kryssene, ref Perkolo-bru der disse var underdimensjonerte.
· Trappe og heissjakter i massivtre
· Skal monteres i 5 trinn, ikke stillaser, kun bruk av tårnkran
· Solcellepanel på pergolaen på toppen.
· Største kontrakt noensinne for Moelven Limtre, legger beslag på ¼ av produksjonskapasiteten.
· Oppvarming; Uavklart punkt. Fjernvarmen ligger på andre siden av E6, byggherre må bekoste framføring til hotellet.
Utfordringer:
· Nytt; mye ukjent som må utredes for første gang.
· Statikk.
· Montasje; vind, dimensjonene og høyden.
· Brann; alle etasjeskiller er brannskiller. Når brannenergien er brukt opp, slukkes brann i tykke i limtrekomponenter. Bygget skal tilfredsstille R120-krav, dvs. at bærekonstruksjonen skal beholde sine egenskaper ved en gitt brannbelasting i 120 minutter. Bygget skal dessuten fullsprinkles.
· Akustikk; tredekkene skaper mer lydutfordringer enn betong.
· Vær under montasjen, kritisk for vind og regn. Deler av limtrekonstruksjonen blir synlige inne i bygget.
Ivar avsluttet med noen betraktninger om andre limtre-prosjekter:
· Perkolo Bru: Vegvesenets rådgivere hadde beregnet feil. En bjelkeskjøt ble altfor svak og brua knakk da en fullastet tømmerbil kjørte over brua.
· Mjøsbrua: hvis den skal bygges i tre, blir det trolig fagverk og kanskje søyler i tre, resten blir i betong.
Erlend Mogen
Referent
13. oktober 2025
Sammen utvikler vi Østlandet, v/konsernsjef Klara-Lise Aasen, SpareBank 1 Østlandet
I dette fellesmøtet med Moelv og Brumunddal Rotary fikk vi et svært interessant foredrag ved konsernsjefen i den største banken i Innlandet.
10. oktober 2025
Dugnad for Ringsakeroperaen
Fredag 10. oktober stilte klubben mannsterkt opp med 9 deltagere på dugnad for Ringsakeroperaen.
6. oktober 2025
Byvandring i Brumunddal, del 2
Klubben hadde oppmøte på Buttekvern – hvor Francis Bull Enger og Per Sandbakken var klare for en historisk vandring.
29. september 2025
Senior Egoforedrag v/Peter Olstad
Peter fortalte om et langt og innholdsrikt liv.
22. september 2025
Arbeidsmarkedet nasjonalt og i Innlandet/Ringsaker
Avdelingsdirektør Hans Petter Emilsen ga oss en oversikt over arbeidsmarkedet nasjonalt i Innlandet og i Ringsaker.
10. september 2025
Verdensdagen for forebygging av selvmord
Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.
8. september 2025
Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary
Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.
25. august 2025
Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF
Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.
18. august 2025
Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti
Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.
11. august 2025
Medlemsmøte med opptak av nytt medlem
Walter Wagner ble tatt opp som nytt medlem, og han holdt samtidig sitt egoforedrag.