Armenia 4. Samarbeid med Hamar Vest Rotary Klubb. V/ Odd Jarle Hagen
Tidligere guvernør O.J.Hagen informerte om deltagelse i prosjektarbeid i Armenia. Hamar vest rotaryklubb har vært engasjert i dette et par år. Prosjektene støttes av Rotary Interntional, og drives i samarbeid med en av de tre rotaryklubbene i Jerevan, hovedstaden i Armenia., men også med de lokale myndigheter.Intensjonen med prosjektene er hjelp og støtte til utvikling
og bedring av infrastrukturen i et utslitt og krigsherjet land i
sørkaukasus. Hensikten med foredraget
var informasjon for om mulig å engasjere Brumunddal rotaryklubb deltagelse i dette prosjektarbeidet. Det er verd å merke seg at Hamar vest nå har
flere års erfaring med sitt engasjement.
Armenia er et lite land i Kaukasus som grenser mot Russland i nord, Azerbaijan i øst, Iran i syd og Tyrkia i øst. Flateinnholdet av Armenia er ca. 30 000 kvkm og innbyggeratallet rundt 3 millioner. Armenia er i hovedsak et fjelland. Det ligger altså i skjæringspunktet mellom langt større riker og har til stadighet og gjennom histrorien fra oldtiden og til i dag vært utsatt for krig, uro og stridigheter. Hagen ga et levende bilde av av den nåværende situasjonen og redegjorde bl.a. for vann - og avløps og kommunikasjonsproblemer på lokalplanet.
Grunnproblemene er de samme overalt og det foreligger et stort hjelpebehov på alle nivåer lokalt. Flere tidligere prosjekter - 2012-13 - har allerede gitt resultater (eksempel: Prosjekt rent vann og bedre sanitære forhold i en landsby/skole). Et prosjekt som nå er i gang dreier seg om samfunnsutvikling i form av satsing på skoletilbud, slik som engelskundervisning, IT, skoletannlege, hygieneprogram og "enkel næringsutvikling».
Prosjektene er men å være av ca. et års varighet. Det er ikke tale om komplekse og langvarige prosjekter. De er enkle av form og oppbygging er tilpasset problemene og foreliggende midler. Eksempelvis kan et prosjekt ha en budsjettramme på rundt en halv milllion kroner. Hagen nevnte betydningen av at den lokale rotaryklubb engasjerer seg i slike aktiviteter og antar at slik aktivitet får oppmerksomhet og omtale lokalt og kan få positiv innvirkning på feks. medlemsrekruttering.
Det antas at styret vil arbeide videre med denne saken.
Referent Hans Petter Schjønsby
-----------------------------
Månedsbrev fra distrikts guvernøren, klikk på lenke: maanedsbrev
13. april 2026
BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift
Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.
23. mars 2026
Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden
Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.
16. mars 2026
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem
Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.
9. mars 2026
Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim
Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.
23. februar 2026
Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud
Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.
9. februar 2026
Barnas stasjon, Blå Kors v/Eli Bøhmer og Per Myrvang
En varm velkomst til Eli Bøhmer og Per Myrvang fra Blå kors og Barnas stasjon.
2. februar 2026
Gamle bilder fra Buttekvern/Brumunddal
Thor viste mange gamle og interessante bilder fra Buttekvern og andre områder i Brumunddal.
12. januar 2026
Matsentralen på Rudshøgda v/dalig leder Carin Ramsberg
Ramsberg ga oss en grundig gjennomgang av det viktige arbeidet som Matsentralen utfører.
5. januar 2026
Utgravingen av Hamarkaupangen v/Kjetil Skare
Utgravingen er et samarbeid mellom Anno Domkirkodden og Norsk institutt for kulturminneforskning.
15. desember 2025
Paul Harris til Sissel Olsen
Vår alles Sissel Olsen på «Bakeriet» har blitt påskjønnet med Paul Harris Fellow for sin samfunnsganglige innsats.