website statistics

RINGSAKER KOMMUNES BUDSJETT FOR 2017 OG ØKONOMIPLAN FOR 2017-2020. V/ RÅDMANN JØRN STRAND

Rådmannen har nylig lagt frem sitt forslag til budsjett for 2017 og handlingsprogram med økonomiplan for 2017-2020. Det samlede budsjettet for 2017 er på hele 3,1 milliarder kroner. Det er store beløp som fordeles på drifts- og investeringstiltak. 

Hovedtrekkene i budsjettet;

* Budsjettet er stramt, men det er ingen store kutt eller brå skift. 

* Budsjettet er offensivt og ekspansivt

* Budsjettet legger opp til stø kurs - man følger strategien og stimulerer for vekst og utvikling i mulighetenes tid

Bygging av nye skoler har høy prioritet, og med åpning av Brøttum skole i 2015 og Mørkved skole i 2016 er det tatt store grep. I økonomiplanperioden skal nå både Moelv skole til 260 millioner kroner og Stavsberg skole til 283 millioner kroner bygges. I Moelv bygges det også svømmebasseng og idrettshall til kr 243 millioner kroner, og det er omfattende infrastrukturtiltak i området rundt skoleanlegget. Svømmebasseng i Brumunddal søkes løst gjennom offentlig privat samarbeid, hvor leiekostnaden/kapitalkostnadene er kalkulert til 8,9 millioner kroner.  

Ringsaker kommune har over år styrket timetallet i grunnskolen, og fra 2017 får elevene på 5.-7. trinn to timer matematikk mer pr. uke. Satsingen på økt timetall gjør nå at elevene i Ringsaker til sammen får 12,25 uketimer (465,5 årstimer) fordelt på 1.-7. trinn ut over minstetimetallet for grunnskolen. 

Innen helse og omsorg investeres det 80 millioner kroner i 26 nye omsorgsboliger på Tømmerli, som vil stå ferdig våren 2018.

Innen teknisk sektor investeres det for 570 millioner kroner i VAR i planperioden.

Det er ikke lagt opp til økning i kommunale avgifter i 2017. Eiendomsskatten blir bare prisjustert.

I perioden 2009-2016 er det samlet gitt 1301 byggetillatelser for boliger. Mens det i 2009 ble det gitt 69 tillatelser, ble det i 2016 per 30.9 gitt hele 320. I 2015 ble det gitt 249 byggetillatelser for hytter, og det er nå over 7000 hytter i kommunen. Med dette er vi Norges største hyttekommune. 

Omsetningen innen varehandelen har økt med hele 59% i Ringsaker i perioden 2008-2015, mens den har vært 19% i Gjøvik og 13% i Hamar. Me dette er handelslekkasjen ut av kommunen demmet kraftig opp. Viktige tiltak her har vært bygging av Mølla Storsenter og Coop Obs etablering på Olrud.

Ringsaker kommune har over år posisjonert seg for vekst, blant annet gjennom tilrettelegging av tomter, byutvikling, infrastruktur, næringsutvikling, satsing på oppvekst, kultur, arrangementer, attraktivitet og markedsføring. I løpet av økonomiplanperioden bygges nå firefelts E6 gjennom

kommunen, og det vil bli avklart framdrift for tospors jernbane. Dette får enorm betydning for utviklingen i Ringsaker. Det er derfor ualminnelig viktig at kommunen i disse årene står fast ved strategien, og prioriterer tiltak som legger til rette for tilflytting, næringsetableringer og turisme. Det er virkelig mulighetenes tid i Ringsaker. 

Nye prosjekter som kommer er bl.a.: Elvepromenade fra sentrum til Mjøsa, Utvikling av Strandsagaområdet, Bygging av Mjøstårnet, Utvikling av næringsarealer langs E6 (Pellerviken og Nordre Strand), Tilrettelegging for utleieboliger, Utbygging av Øverbakkvegen m.m. I kjølevannet av ny E6 vil det bli bygd nye tilførelsesveger inn til Brumunddal sentrum, sammen med store utbyggingsprosjekter på Strandsaga, alt sammen finansiert av Nye Veger/Statens vegvesen. Rådmannen påpekte at alle infrastrukturtiltakene i Brumunddal må ses i sammenheng, da de er  med på å bygge opp under strategien med vekst i befolkningen og  arbeidsplasser.

Rådmannens budsjettforslag er for øvrig lagt ut på kommunens webside. Les mer her http://www.ringsaker.kommune.no/budsjett.193782.no.html 

 Referent Hermod Østberg


 
Verdensdagen for forebygging av selvmord

10. september 2025

Verdensdagen for forebygging av selvmord

Brumunddal Rotary Klubb er med i et felles prosjekt som går ut på å arrangere en møterekke om forebygging av selvmord. Den 10. september, verdensdagen for forebygging av selvmord, ble det første møtet arrangert.

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

8. september 2025

Guvernørbesøk - sammen med Moelv Rotary

Distriktsguvernør Morten Mo presenterte hovedlinjene for Rotarys virksomhet og tanker og forventninger for rotaryåret.

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

25. august 2025

Videreutvikling av Sykehuset Innlandet HF

Prosjektdirektør Randi Mølmen hadde en meget god og interessant gjennomgang av ny sykehusstruktur i Innlandet.

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

18. august 2025

Senior Egoforedrag v/Einar Horneman Øfsti

Etter en innledning med info om forestående 75-års jubileum samt planlagt prosjekt om forebygging av selvmord, så holdt Einar sitt egoforedrag.

Medlemsmøte med opptak av nytt medlem

11. august 2025

Medlemsmøte med opptak av nytt medlem

Walter Wagner ble tatt opp som nytt medlem, og han holdt samtidig sitt egoforedrag.

"Vandring" i gamle Brumunddal

23. juni 2025

"Vandring" i gamle Brumunddal

Planlagt vandring i Nerkvernområdet ble, som følge av dårlig værvarsel, istedet et veldig interessant innendørs foredrag ved Thor Bøhmer.

Foredrag om Færøyene v/Gaute Arneson

2. juni 2025

Foredrag om Færøyene v/Gaute Arneson

Gaute ga oss interessant og nyttig informasjon fra en studietur til Færøyene sammen med noen kolleger.

Moelv sykehjem - orientering og befaring

27. mai 2025

Moelv sykehjem - orientering og befaring

Kommunalsjef Sverre Rudjord tok oss med på en runde i det nye sykehjemmet i Moelv.

Besøk på Tjerne gård i Gaupen

19. mai 2025

Besøk på Tjerne gård i Gaupen

Gårdbruker Anne Cathrine Blakstad tok oss imot på tunet på Tjerne gård i Gaupen.

Dugnad for Ringsakeroperaen

13. mai 2025

Dugnad for Ringsakeroperaen

Dugnadsgjengen tar seg en velfortjent hvil etter å ha flyttet diverse utstyr for Ringsakeroperaen.