Start på nytt år. v/ president Åge Sørlundsengen
Åge ønsket velkommen til et nytt Rotaryår
ved å heise en ny vimpel med valgspråket ”Rotary serving humanity” for året
2016-2017.
Han gikk gjennom mål og planer for det kommende rotaryåret, som er sammenfattet i følgende 7 punkter: Organisasjonsplan, Medlemmer,Rotary Foundation, Prosjektarbeid-internasjonalt, Prosjektarbeid-lokalt, Pr og publisitet og Regional samarbeid.
Komitesammensetningene ble så gjennomgått (gjeldende versjon er datert 02.06.2016). Leder for Programkomiteen er Gaute Arneson, Kommunikasjonskomiteen Hermod Østberg, Medlemskapskomiteen Svein Lauritz Haglund, Samfunnskomiteen Kåre Karlsen og Internasjonal komité Morten Melby.
Møteplan for rotaryåret ble gjennomgått så langt det var programposter på plass. Resten av juli måned er møtefrie. Neste møte er terrassemøte hos Gaute i Storenga 21 i Brumunddal. Dersom det blir dårlig vær legges det opp til et alternativt møte i klubbens lokaler. Gaute gikk gjennom møteplanen for de neste tre månedene. For dette rotaryåret vil en i større grad vektlegge foredrag fra egne medlemmer. Møteplanen oppdateres løpende og legges ut på klubbens hjemmeside. Alle medlemmene utfordres til å melde inn fordrag om temaer fra eget næringsområde, om personlige interesser, samfunnsaktuelle temaer eller annet som en mener er av felles interesse for klubbenes medlemmer. 3-minutter innleggene vil bli satt i system for kommende rotaryår.
Det ble gitt en kort innføring av web-ansvarlig Eivind Elstrand om innholdet på klubbens nettsider. Det mangler bilder av de nyeste medlemmene, men dette vil bli ordnet med det første
Avslutningsvis holdt presidenten et 3-minutters foredrag om en tankevekkende opplevelse fra en tur på Sjusjøen i helga.
Referent
Hermod Østberg
18. mai 2026
Iran - status v/Mostafa Pourbayat
Tema for kveldens møte var Mostafa Pourbayat som beskrev status på situasjonen i Iran.
11. mai 2026
Ukrainakrigen og norsk sikkerhet v/Tom Røseth
Tom Røseth, bl.a. hovedlærer for etterretning ved STS, ga forsamlingen på biblioteket en grundig gjennomgang av denne konflikten.
4. mai 2026
Fylkesveger i Innlandet v/Arne Fredheim
Iflg. seksjonsleder Veg/Samferdselsavdelingen, Arne Fredheim, er veg og samferdsel en stor utfordring i Innlandet.
27. april 2026
Pultost fra fattigmannskost til Norges parmesan v/Birger Lillesveen
Birger fortalte levende om sin interesse for «denne fantastiske osten». Han var en av initiativtakerne med å starte Pultostmart’n på Bjønnåsen.
20. april 2026
Bioenergianlegget på Rudshøgda
Daglig leder på bioenergianlegget, Einar Stuve, ga oss en interessant gjennomgang av deres virksomhet.
13. april 2026
BRUMUNDDAL RØDE KORS HJELPEKORPS – aktiviteter og drift
Informasjonen om korpset ble gitt av en meget engasjert korpsleder Trond Krokengen.
23. mars 2026
Produksjon og eksport av gris/grisesæd, fra Ringsaker til verden
Kveldens tema var produksjon og eksport av gris og grisesæd ved Harald Gropen, Østre Løken gård.
16. mars 2026
Kameratskapsaften med opptak av nytt medlem
Henrik Harboe-Ree ble tatt opp som nytt medlem i klubben denne kvelden.
9. mars 2026
Info om Global Grant-prosjekt i Kenya v/Kjetil Dalheim
Tema på kveldens møte var i sin helhet viet et TRF prosjekt i Kenya, Siaya v/Victoriasjøen, der vår klubb inngår som finansiell partner i prosjektet.
23. februar 2026
Kartlegging av biologisk mangfold på Helgøya v/Asle Bruserud
Helgøya er et såkalt "Utvalgt kulturlandskapsområde", og vi fikk en grundig og interessant gjennomgang av det biologiske mangfoldet på Helgøya.